kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

IŞİD üzerinden İran-ABD ittifakı

20 Kasım 2014 Perşembe 15:49
isid-uzerinden-iran-abd-ittifaki

Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan önemli makalesi..

 Ortadoğu’daki hemen her radikal tehditte öne çıkan bir ittifak vardır: İran-ABD ittifakı! Bunun en bariz örneğini Afganistan savaşında Taliban’a karşı ABD’nin çözüm arayışında görmüştük. İran’ın bütün kalkınma ve kaynak yollarını kesen, nükleer çalışmaları nedeniyle özellikle İsrail açısından İran’ı bölgenin en büyük tehdidi olarak gören ABD, beklenmedik bir hamle ile Taliban’a karşı İran ile işbirliği yapmıştı. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, bu gerçeği geçtiğimiz günlerde kendisi de açıklamış ve aynı durumun şimdi de söz konusu olabileceğine vurgu yaparak “burada ortak çıkar paylaşımı içinde olduğumuz bir tarihimiz var” demiştir.1

Bu durum Afganistan ile sınırlı kalmamış, kendi Baas diktatörlüğünü Şii ve Kürtleri katletmek ve Şii İran’ı tehdit etmek üzerine kurgulamış olan Saddam’a karşı da aynı ittifak sürmüştü. Sonrasında gelenek değişmemiş, Amerika tarafından başa geçirilen Maliki, İran’ın da onayını almış; Maliki’nin istifası da yine İran’ın aracılığıyla gerçekleşmişti.

Son dönemde bu ilişki yeniden gündemde. Sebebi, Ortadoğu’da yeni, geniş çaplı ve çok daha büyük bir radikal tehdidin baş göstermiş olması. IŞİD’in beklenmedik hamleleri, Suriye ve Irak’taki işgalleri, Libya ve Lübnan üzerindeki hiç azımsanamayacak çaptaki tehditleri bir anda İran-ABD ikilisinin adını daha fazla gündeme taşıdı. Bu ilginç ittifak, İran açısından şu avantajları beraberinde getirecekti: Birincisi; “radikallerle mücadele veren Esad” görüntüsü sözde bir gerçekçilik kazanacak ve Suriye’de Esad adeta bir “ehveni şer” olarak Amerika tarafından kayırılacaktı. İkincisi ise; nükleer program üzerinden konuşmalar ve tavizlerin yolu açılacak ve böylelikle ABD ambargolarını daha da yumuşatmaya gidecekti. ABD açısından avantaj ise radikallere karşı yardım ve ittifak üzerine kuruluydu. IŞİD ile mücadele adına İran’ın askeri desteği ABD’nin bölgede arayıp bulamadığı bir avantajdı. Erbil yakınlarında IŞİD ile çatışan peşmergeye ilk desteğin İran tarafından gönderildiğini burada hatırlatalım. Ama tabi buradaki asıl konu, ABD’ye İran tarafından sağlanacak paha biçilmez istihbarat olacaktı.

Bugünkü manzara bütün bu planın uygulamaya geçirildiğini gösteriyor. Esad, adeta Batı tarafından şu anda koruma altına alınmış durumda. Sadece Ekim ayı içinde tam 1,231 sivil Esad güçleri tarafından şehit edildi. Fakat bu olağanüstü rakam basında konu dahi edilmiyor.

Söz konusu ittifak ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal’ın açığa çıkarmış olduğu Obama’ya ait bir mektup aslında bütün şüpheleri gideriyor. Bu mektuba göre ABD Başkanı, İran dini lideri Hamaney’e IŞİD ile mücadelenin iki ülkenin de çıkarına olduğunu belirtmiş ve bunu kolaylaştırmak için 24 Kasım’da İran’ın BM Güvenlik Konseyi ile nükleer program konusunda anlaşmaya varmasını istemişti. Beyaz Saray tarafından “özel” olarak nitelendirilen bu mektup aslında malumun ilanıydı. Nükleer görüşmelerde bir adım atılacak, yaptırımlar biraz daha gevşetilecek ve Esad’ın dimdik kalması sağlanacaktı. Ortak hedef ise IŞİD idi.Bu ittifak, yetkililer tarafından gizlenmiyor. Princeton Üniversitesi’nden İranlı yetkili Emad Kiyaei, Business Insider’a şu açıklamaları yaptı: “İran ile IŞİD konusunda işbirliği yapmak ABD’nin ulusal çıkarları için gereklidir – İran istihbarata, bölge üzerinde uzmanlığa sahiptir ve bölgede adamları vardır.” Şöyle devam ediyor Kiyaei, “Eğer, Afganistan, Irak ve IŞİD gibi üç önemli askeri tehditte aynı düşman ile savaşıyorsanız, askeri koordinasyon, hatta işbirliği hiç de o kadar garip bir senaryo değil.”2

Garip senaryo işbirliği değil, işbirliğinin ne üzerine olduğudur. Bunu şu şekilde açıklayalım:

Türk dış politikası açısından bakıldığında ABD de, İran da daima Türkiye’nin müttefiki olmuştur. Her iki ülkenin de kalkınması ve güçlenmesi daima Türkiye tarafından teşvik edilmiştir. Nükleer görüşmelerin İran açısından en büyük destekçisinin Türkiye olduğu bilinmektedir. Ayrıca ABD-İran ittifakı, daima bölgede isteyeceğimiz bir şeydir. Ancak bu birliğin Müslüman ülkelere yönelik bir savaş adına inşa edilmesi ürkütücüdür. ABD’nin Ortadoğu’da izlediği ve bildiği tek bir yöntem olduğu, radikalizme karşı sadece askeri güç kullanmayı bir çözüm olarak görüp daima yanıldığı, bu satırlarda çok defa konu ettiğimiz bir gerçektir. Bu konuda ABD’nin kesin olarak bir politika değişimine ihtiyacı olduğu açıktır.

Fakat bir bölge ülkesi, üstelik de bir Müslüman ülke olan İran’ın aynı hataya düşmesi kabul edilebilir değildir. İran bölgenin önemli ve değerli bir ülkesidir. Yaygın istihbari bilgilerini bölgeyi ve tehditleri anlamak ve buna uygun bir eğitim politikası geliştirmek için kullanmalıdır. Çok defa belirttiğimiz gibi radikalizm bir ideoloji sorunu olduğu için, bu ideoloji tümüyle yanlış İslami bilgilere dayandığı için buna karşı verilmesi gereken cevap da ideolojik olmalıdır. Bu insanları değiştirecek ve bölgeyi radikalizmden kurtaracak olan doğru bilginin aktarılabilmesidir. Bu da, Amerika’nın güçlü silahlarla nereyi vuracağını tespit etmek ve onların füzelerine hedef olarak Müslümanları göstermekle değil, sadece eğitimle olur.

Bu eğitim, asıl olarak karanlık bir anlayış içinde boğulmuş olan İran için gereklidir. İran, batılı ülkelerin savaşçıl politikalarına alet olmakla değil, içte ve dışta bu eğitimi gündeme almakla kurtulup refaha kavuşabilir.

ABD ve İran, eğer gerçekten bir ittifak içinde olmak istiyorsa, bu çıkar üzerine değil, sevgi üzerine olmalıdır. Bunun için ABD’nin kaba savaş anlayışından kurtulup eğitim stratejisini esas alması, İran’ın da, özellikle İran derin devletinin şekillendirdiği, ürkütücü, baskıcı, savaşçı yaşam biçiminden kurtulması gereklidir. Müslümanın Müslümana silah doğrultması bu toprakları daima felakete sürüklemiştir. Bu zihniyet devam ettikçe daha büyük felaketlerin gelmesi kaçınılmazdır. İran bu konuda mutlaka değişmeli, ittifakları, daima barışın inşası üzerine olmalıdır.

1. http://edition.cnn.com/2014/06/18/politics/us-iran-iraq/

2. http://www.businessinsider.com/iran-us-alliance-getting-more-likely-2014-9#ixzz3HzugKv6e

Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/news/660081


Share on twitterShare on facebookShare onShare on googleSharing Servicarab news_adnan_oktar_learn_from_pastHaber okunma sayısı: 1276

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER