kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Emekli İçin Son Söz Babacan'da

24 Eylül 2013 Salı 08:24
emekli-icin-son-soz-babacanda

Uzun zamandır gündemde olan emekli maaş promosyonu görüşmeleri devam ediyor. Ancak kamu bankalarının promosyona ‘evet’ diyebilmesi, ekonomi yönetiminin tutumuna bağlı.

Emeklilerin tıpkı kamu ve özel sektörde çalışmakta olan kişilerde olduğu gibi maaş aldıkları bankadan maaş promosyonu alabilmesi için görüşme trafiği devam ediyor. Geçtiğimiz cuma günü Çalışma Bakanı Faruk Çelik, kamu bankalarının genel müdürleriyle bir araya gelerek emekliye maaş promosyonunu masaya yatırdı.

Özel bankaların mesafeli yaklaşımı ve emeklilerin büyük bölümünün kamu bankalarından maaş alması nedeniyle toplantı yalnız kamu bankaları müdürleri ile yapıldı. Emeklilerin maaş ödenmesi ile ilgili dağılımda kamu bankaları yaklaşık yüzde 80’lik paya sahip. PTT ile birlikte bu oran yüzde 90’ı buluyor.

Özellerin payı ise yüzde 10 civarında. Bu nedenle SGK, kamu bankaları üzerinde duruyor. Kamu bankalarının promosyona ‘evet’ diyebilmesi ise ekonomi yönetiminin tutumuna bağlı. Bu nedenle son sözü bankaların bağlı olduğu ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan söyleyecek.

SGK bankalar üzerinden yıllık 120 milyar TL maaş ödemesi yapıyor. Bu para bankalara birkaç gün önceden yatırılıyor. Bankalarda kalan küsuratlar da dikkate alındığında önemli bir işlem hacmi ortaya çıkıyor.Türkiye’de emeklilerin promosyon mücadelesi yıllardır devam ediyor. Ancak emeklilerin örgütlü olmaması nedeniyle bu mücadelede henüz sonuç alınamadı. Memur maaş ödemelerini alabilmek için birbiriyle yarışan bankalar, emekliye promosyona yanaşmıyor. Bankaların en büyük gerekçesi ise emekli maaş ödemelerinin kendileri için külfet oluşturduğu ve kârlı olmadığı.

Zaman'ın haberine göre, Memur-Sen’in toplu sözleşmede konuyu gündeme taşımasıyla emekliye yeniden promosyon umudu doğdu. Geçen hafta Çalışma Bakanı Çelik, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ve Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu ile bir araya geldi. Bankaların teknik çalışma yapmasının ardından önümüzdeki günlerde ikinci bir toplantı gerçekleştirilecek.

SSK’da emekli maaşları, her ayın 19’unda bankalara yatırılıyor. Bankalar ise bu maaşları, her ayın 25’ine kadar peyderpey ödüyor. Yine emekli maaşlarını bankalara en az bir gün önceden gönderildiği dikkate alındığında, buna maaşını birkaç gün çekmeyen, harcadıkça çeken ve birkaç ay bankada bekleten emekliler de eklendiğinde maaşların kayda değer bir bölümü bankalarda bekliyor.

Öte yandan bankaların memur emeklisine promosyona sıcak baktığı ancak işçi ve esnaf emeklisi için daha mesafeli davrandığı biliniyor. Bunun en önemli nedeni ise memur emeklisinin maaşının yüksek olması ve büyük bölümünün maaşlarını bankamatikle çekerek şubelerde işlem yükü oluşturmaması gösteriliyor. SGK ise emeklilerin bütün olarak ele alınmasını ve verilecek promosyonun emeklinin tamamını kapsamasını istiyor.

Zaman
Haber okunma sayısı: 1640

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER