kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

CHP’lilerden DHKP-C Eylemine Destek

03 Ekim 2013 Perşembe 09:12
chplilerden-dhkp-c-eylemine-destek

Mahallede toplanan ve çadırlar kurarak bekleyen gruba, CHP Milletvekili İlhan Cihaner ve Melda Okur ile BDP Milletvekili Sebahat Tuncel destek ziyaretinde bulundu.

Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde çıkan olaylarda ölen Hasan Ferit Gedik’in cenazesi 2 gündür toprağa verilemedi. Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’ndeki cemevinde tutulan cenazeyi Gülsuyu’na götürmek isteyen gruba polis izin vermedi. Mahallede toplanan ve çadırlar kurarak bekleyen gruba, CHP Milletvekili İlhan Cihaner ve Melda Okur ile BDP Milletvekili Sebahat Tuncel destek ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin ardından konuşan Sebahat Tuncel, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu istifaya davet etti. Tuncel, Başbakan Erdoğan’a seslenerek, “Bunun sorumlusu tedbir almayan, kendi yurttaşlarının güvenliğini sağlamayan İstanbul Valiliği’dir. Bu gencin cenazesine ambargo konuluyor. Bu genç arkadaşımızın ailesi gidip vurulduğu yerde bir helallik almak istiyor. Hangi dinde, inançta, hangi vicdanda var bu helalleşmeyi engellemeye yönelik yaklaşım. Bize güvenliği sağlamıyoruz diye cevap veriliyor. Madem siz çetelere karşı halkın güvenliğini alamıyorsunuz, o zaman ne işiniz var o görevde? Vali, emniyet müdürü istifa etmelidir. Başbakanın haberi var mı İstanbul’un göbeğinde gençler katlediliyor, insanlar kendi inancına göre bir helallik bile alamıyor, bu ülkede devlet kendi vatandaşının güvenliğini sağlayamıyor.” dedi.

Sabahat Tuncel’in arkasından konuşan CHP’li vekil Melda Okur da valilik ve hükümeti yaşananlardan sorumlu tuttu. Cenazeyi bekletmenin sağ veya sol görüş fark etmeksizin dinde yeri olmadığını söyleyen Melda Okur “Sadece minik bir anma bu anmayı bu kadar kışkırtmasalar. Olay bu kadar büyümeyecek. Demokrasi paketi açan başbakana sesleniyoruz. Gençlerimizin yakasından düşün ve anmaya izin verin” ifadelerini kullandı. Sabahat Tuncel daha sonra alanda bekleyen emniyet yetkilileri ile görüşerek izin verilmesini istedi. Emniyet yöneticileri yetkinin kendilerinde olmadığı bilgisini verdi.
Haber okunma sayısı: 1105

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER