kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Kurbanlıklar Pazara İndi

14 Eylül 2013 Cumartesi 06:59
kurbanliklar-pazara-indi

Erzurum'da kurbanlıklar yavaş yavaş pazara inmeye başladı. Kurban satıcıları, fiyatların 5 yıl öncekilerle aynı olmasından şikayetçi.

Kurbanlıklar pazara çıktı. Erzurumlu besici ve çiftçiler, kurbanlıklarını hayvan pazarına getirmeye başladı. Kurbanlık fiyatının 5 yıl öncekiyle aynı olmasından şikayetçi olan satıcılar, hükümetin ücret problemine çözüm bulmasını bekliyor. Kaba yem fiyatlarının fahiş fiyata satılmasının besiciliği öldürdüğünü ifade eden kurbanlık satıcıları, çaresizlik içerisinde olduklarını savundular. Bayrama 10 gün kala satışların ve ücretlerin canlanmasını umut ettiklerini dile getiren besici ve çiftçiler, meydanın kalabalık ama alıcı olmadığını söylediler.

Besiciler ve Sütçüler Odası Başkanı Sebahattin Bingöl, kurbanlık fiyatlarının önceki yılın fiyatlarından aşağı oduğunu söyledi. Hükümetin et fiyatlarına çiftçi ve besici lehine müdahil olmasını isteyen Bingöl, "2010'da canlı hayvanın kilosu 12 TL'ydi, bugün 9 - 9,50 liraya düştü. Hükümet, bu konuya acilen el atsın. Şu anda el atan da yok bu konuya." dedi.

Uzun yıllardan bu yana besicilik yaptıklarını dile getiren Kemal Koçak, Cemalettin Bulut ve Abdurrahman Sayar, kurbanlık ücretlerinin düşük olmasındarn şikayetçi oldu. Tüketici adına kurbanlıkların fiyatının düşük olmasının sevindirici olduğunu belirten besiciler, şöyle dediler: "Kurbanlık fiyatları çok ucuz. 5 yıl önceki fiyatlar. Halk ithal hayvan gelmeden ucuza bu bayramda kurban kesebilir. Bir kilo leblebi, bir kilo etten pahalı. Hayvan pazarında kuru kalabalık var. Satış yoktur. Bayram öncesinde satışlarda canlılık bekliyoruz."Haber okunma sayısı: 1508

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER