kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

TEOG VE ÜNİVERSİTE PUANLARI

16 Mart 2016 Çarşamba 20:19
teog-ve-universite-puanlari

Bugünlerde ülkemizde yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciyi ilgilendiren aileleri ile birlikte bu sayı en az altı milyonu bulan bir hayat mücadelesi olarak görülen bir sınav var.

Tabi ki herkesin bildiği gibi üniversite giriş sınavı. Bir ismi YGS diğer ismi LYS olmak üzere aslında iki sınav var. Evet aslında bir cihette bakılınca harika bir sınav bir cihetten bakıldığında ise çok yanlış bir sınav. Peki nedir bu sınavı harika yapan acaba ? Şimdi açıklıyorum işte tam da şu olsa gerek;

 

Düşünün siz Ağrı’nın bir ilçesinde veya Artvin’in bir köşesinde okuyan sıradan annesi babası olan geçimini hayvancılık veya ziraatla kazanan bir ailenin 5 çocuğundan biri olun. Teog sınavına girdiniz belki çok yüksek hatta durun çok düşük bir puan almış bir genç olun. Daha sonra liseye geldiniz ve kafanıza dank etti “ ben üniversite sınavında yüksek bir üniversite taban puanı alırsam doktor, mühendis, avukat hatta herkesin önünde ezildiği bir hakim veya savcı olabilirim” dediniz ve kendinize bir gelecek çizdiniz. İşte bu sadece yüksek bir üniversite taban puanıyla herşey önünüze geliyor. Burs imkanı kalacak yer imkanı hatta garanti iş imkanı bir den önünüzde sadece ve sadece bir sınav ve yüksek bir taban puanı o kadar. Birden bizim köyün Ahmet’i Mehmet’i iken bir den Ahmet bey oldunuz. Makam para sizin önünüzde. Mucizevi bir sınav değil mi? Ama tabiki bu sınav hazırlık olayı da o kadar kolay değil tabiki. Zaman gayret psikoloji işi. Kimileri var psikolojisini kimileri var kendine güvenini kaybediyor. Aslında bu iş teog sınavıyla başlıyor üniversite sınavıyla da devam ediyor. Tabiki bir de bu bölümleri kazanmanın yanında bu bölümleri okuyabilmek te var. Ama kazanan her halükar da okur desem herhalde büyük bir yüzde ile doğru söylemiş olurum sanırım. 

 

Neyse herkese hayırlı teog ve üniversite sınavları olsun.Haber okunma sayısı: 1231

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER