kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

MEB'den SBS kararı ile ilgili açıklama

15 Ocak 2014 Çarşamba 21:05
mebden-sbs-karari-ile-ilgili-aciklama

MEB Danıştay'ın SBS kararına itiraz edeceğini duyurdu.

Günlerdir süren operasyonların ardından bugün kaossuz bir gün geçtiği düşünülürken İdare Mahkemesi'nin 2013 SBS sınav sonuçları hakkında yürütmeyi durdurma kararı gündeme düştü. Danıştay tarafından atılan bu adım sınava giren 1.2 milyon adayı etkiledi.

BAKANLIKTAN İTİRAZ AÇIKLAMASI

İptal kararı üzerine büyük şaşkınlık yaşayan öğrencileri rahatlatacak açıklama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldi. Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara 18. İdare Mahkemesi'nin SBS sonuçlarının yürütmesinin durdurulması kararıyla ilgili, "Mezkur karardan kaynaklanabilecek olası mağduriyetleri önlemeye yönelik çalışmalar Bakanlığımız tarafından başlatılmış olup, 'yürütmenin durdurulması kararına bir üst mahkemede itiraz hakkımız' da dahil olmak üzere gerekli tüm hukuki süreçleri takip edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Açıklamada, sınav sonuçlarının 12 Temmuz 2013 tarihinde açıklandığı ancak aynı gün yapılan inceleme sonucunda söz konusu sınavda Almanca ve Fransızca testlerini yanıtlayan 718 adayın yabancı dil testlerine ilişkin değerlendirmesinde yanlışlık yapıldığının tespit edildiği kaydedildi. Açıklamada, "Yine aynı gün Almanca ve Fransızca testlerinden sınava giren adayların yeniden değerlendirmesi yapılmış ve hiçbir mağduriyete yer vermeyecek tedbirler alınarak yeni puanlar saat 17.00'da açıklanmıştır" ifadesi kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Yabancı diller sınavına katılan 710 öğrencinin anahtarlarının yanlış okunduğu tespit edilmiş ve bunun üzerine CHP'li Ayayadın Danıştay'a bu anahtarların yanlış olması gerekçesiyle SBS'nin yerleştirilmelerin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle bir başvuruda bulunmuştu.

Haberin etiketleri:

MEB'den, SBS kararı, ile ilgili, açıklama


Haber okunma sayısı: 1568

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER