kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Katar'dan Myanmarlı Müslümanlara yardım

29 Mayıs 2015 Cuma 21:19
katardan-myanmarli-muslumanlara-yardim

Myanmar'daki zulüm ve ayrımcılıktan kaçan Arakanlı Müslümanlara ev sahipliği yapan Endonezya'ya 50 milyon dolar bağışladığı bildirildi.

Katar resmi ajansı QNA'da yer alan habere göre, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile Emirlik Divanı'nda bir araya geldi.

 

Marsudi görüşmede, Bangladeş ve Myanmar'dan gelen mülteciler konusunda ülkesinin ve Malezya'nın geçici çözüm olarak, barınak ve gıda temini için sarf ettiği çabayı dile getirdi, Katar'dan da kendilerine destek olmasını talep etti.

 Emir Al Sani de görüşmenin ardından Arakanlı sığınmacıların masraflarının karşılanması amacıyla Endonezya'ya 50 milyon dolar bağışlanması talimatını verdi.

 

BM tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak nitelendirilen Rohingyalar, Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor. Yıllar süren askeri cunta yönetiminin ardından 2011'de iktidara gelen Tein Sein hükümetinin başlattığı reform sürecinden hiçbir şekilde yararlanamayan Arakanlı Müslümanlar, sadece kendileri için uygulanan yasal, ekonomik ve toplumsal kısıtlamalara maruz kalıyor.

 

Güney Asya'daki göçmen trajedisiyle bir kez daha dünya gündemine gelen Arakanlı Müslümanlar, vatandaş olarak görülmedikleri Myanmar'daki zulüm ve ayrımcılıktan kaçarken, insan kaçakçılarının tuzağına düşüyor.

Haberin etiketleri:

katar, myanmar


Haber okunma sayısı: 1026

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER