kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Avrupa’da işgal hareketi canlandı

01 Haziran 2013 Cumartesi 11:18
avrupada-isgal-hareketi-canlandi

Avrupa’da krize tepki olarak 2011’de başlatılan ‘Blocupy’ hareketi canlandı. Göstericiler dün Frankfurt’ta Avrupa Merkez Bankası’nı işgal etme eylemi yaptı

Avrupa’da “Blocupy” adı altında başlayan anti-kapitalist oluşum, dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan merkezi önünde euro krizi politikalarını eleştirmek için yeniden işgal eylemine başladı. Ülkenin finans başkenti olarak gösterilen Frankfurt’ta yaklaşık 2 bin 500 kişinin katılımıyla dün gerçekleşen eylemde bankanın girişleri kapatıldı, tasarruf politikaları aleyhinde slogan atıldı.

Çalışanlara izin verildi
Davullar ve ellerindeki pankartlarla ses getiren “Blocupy” grubu, “ECB’yi durdurun - Kapitalizmle ve tasarrufla savaşın” diye bağırdı. Polisin sadece kontrol için hazır beklediği eyleme banka yönetimi de önceden hazırlanmıştı. Çalışanlarının çoğuna o gün için izin veren ECB bazılarının ise evlerinden çalışmalarını sağladı. Eylem sırasında protestocular, barikatları iterken polis az miktarda göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.
Polis sözcüsü basına yaptığı açıklamada “Şu ana kadar herşey oldukça sakin ilerliyor çok az sayıda olay yaşandı” diye konuştu. Daha önce de büyük bir kalabalıkla protesto yapan grubun bugün de banka önünde toplanması bekleniyor. Frankfurt’taki işgal hareketi, ABD’nin New York kentinde finans sektörüne karşı 2011 yılında gerçekletirilen “Wall Street İşgali”nden esinlenerek oluşturulmuştu. Protesto hareketi 2012 yılında giderek zayıflamıştı.
 Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/avrupa-da-isgal-hareketi-canlandi/dunya/detay/1717081/default.htmEtiketler: Almanya , ABD , Avrupa , Merkez Bankası , New York , Avrupa Merkez Bankası , Frankfurt , Wall Street , 2011 , 2012 , sadeceHaber okunma sayısı: 792

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER