kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Avrupa Filistin'i tanımaya hazırlanıyor

09 Kasım 2014 Pazar 10:57
avrupa-filistini-tanimaya-hazirlaniyor

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Mogherini, Gazze ziyaretinde dünyaya Filistin'in devlet olarak tanınması için çağrıda bulundu.

 İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girmelerinin ardından büyük bir gerginliğin yaşandığı Filistin-İsrail hattında sürpriz bir gelişme gerçekleşti.

Avrupa Birliği'nin (AB) yeni Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini beraberindeki heyetle dün Gazze'ye gitti. Mogherini, "Ağustostaki savaştan sonra olanları görmek içim buraya geldim ve resmi sıfatımdan önce anne sıfatıyla buradayım. Bu durumun değişmesi gerekiyor ve Gazze'nin nefes alabilecek akciğere ihtiyacı var. AB olarak yeniden imarın hızlandırılması için çalışıyoruz" dedi.

Mogherini ayrıca, "Artık sadece oturup olanları izleyemeyiz. Dördüncü savaşa izin veremeyiz. Filistin'in devlet olarak tanınması gerekiyor. Bir Filistin devletine ihtiyaç var. Bu bizim nihai hedefimiz. Bütün Avrupa Birliği'nin duruşu da bu yönde" dedi.

ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan özel haberde ise İsveç'in geçen ay Filistin'i devlet olarak tanımasının ardından birçok Avrupa ülkesinin aynı yolda ilerlediği iddia edildi. ABD ve Avrupalı diplomatlara dayandırılan haberde, Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlamaması halinde Filistin'in devlet olarak tanınacağı belirtildi.

BİR FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsmini vermeden konuşan Avrupalı bir diplomat, "Filistin'in devlet olarak kabul edilmesi için sonsuza kadar bekleyecek değiliz" dedi. Öte yandan İsrail polisi dün bir Filistinliyi daha öldürdü. 22 yaşındaki Kheir Hamdan isimli Filistinli'nin Nasra kentinde öldürülmesinin ardından bölgede yaşayanlar sokaklara döküldü.

AYRIM DUVARI'NI YIKTILAR

Filistinli aktivistler, Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıldönümü nedeniyle, dün Kudüs'teki Ayrım Duvarı'nda delik açtı. İsmini vermek istemeyen aktivist, "Bu duvar, modern çağda ırkçı ayrılığın ifadesidir" dedi. İsrail, Ayrım Duvarı'nı güvenlik gerekçesiyle Batı Şeria ve İsrail arasında 2002'de inşa etmeye başlamıştı. Berlin Duvarı'nın yıkılışının 25'inci yılı bugün çeşitli etkinliklerle anılacak.

Haberin etiketleri:

Avrupa, Filistin'i, tanımaya, hazırlanıyor


Haber okunma sayısı: 861

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER