kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

AB’den olumsuz karar: Türklere vizesiz Avrupa yok

25 Eylül 2013 Çarşamba 10:21
abden-olumsuz-karar-turklere-vizesiz-avrupa-yok

Türk vatandaşların AB ülkelerine vizesiz giriş yapabilmeleri için heyecanla beklenen Leyla Demirkıran davası sonuçlandı.

 

Türkiye'de yaşayan ve 2007 yılında 14 yaşındayken Almanya'daki ailesinin yanına gitmek için yaptığı vize başvurusu reddedilen Leyla Demirkan, hukuk mücadelesini Alman mahkemelerinin ardından Lüksemburg'daki Avrupa Adalet Divanı'na taşımıştı.

VİZESİZ AB YİNE HAYAL OLDU

Adalet Divanı, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine 3 aya kadar vizesiz seyahat hakkı elde edebileceği Demirkan davasını karara bağladı. Lüksemburg’daki mahkeme, Leyla Ecem Demirkan’ı vizeyle ilgili iddiasında haksız buldu. Bu kapsamda Türk vatandaşlarının AB ülkelerine azami 3 ay süreyle turistik amaçlı vizesiz seyahat hakkı olmadığına hükmedildi.

'AYRIMCI BİR YAKLAŞIM'

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, son karar verilmemiş olsa da yaklaşımın son derece ayrımcı olduğunu açıkladı. Divan'ın bundan önce vermiş olduğu kararlardaki eğiliminden farklı bir görüş ortaya koyduğunu belirten Bağış, 'Türk vatandaşlarının Avrupa'da hizmet alım hakkı olmadığı gerekçesiyle bu kararı almak hiçbir hukuk kuralıyla bağdaşmaz' şeklinde konuştu.

'Vize muafiyeti vatandaşlarımıza analarının ak sütü gibi helaldir' diyen Bağış, 'Avrupa kendi çıkarlarını düşünüyorsa yeni duvarlar örmek yerine köprüler kurmalıdır' şeklinde konuştu.
Haber okunma sayısı: 1007

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER