kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

ABD'den büyükelçiliklere terör uyarısı

09 Aralık 2014 Salı 09:04
abdden-buyukelciliklere-teror-uyarisi

CIA'in gizli sorgulama tekniklerine dair açıklanması beklenen Senato raporuyla alakalı dünya genelinde meydana gelebilecek kargaşa ve tepkilere karşı ABD büyükelçiliklerinde uygun güvenlik tedbirleri alındı.

 Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, "Raporun yayınlanmasının dünyanın dörtbir tarafındaki ABD tesisleri ve bireylerine yönelik daha fazla risklere yol açabileceğine dair bazı işaretler var. Yönetim, dünya genelindeki ABD tesislerinde uygun güvenlik tedbirlerinin alınmış durumda olmasını sağlamak için titiz adımlar atmakta" diye konuştu.

Obama yönetiminin raporun kamuoyuyla paylaşılmasına kuvvetli destek verdiğini ifade eden Earnest, Obama'nın iktidara gelir gelmez raporda tarif edilen sorgulama tekniklerine son verdiğini hatırlattı.

Earnest, "Başkan, prensipte bu raporun yayınlanmasının önemli olduğuna inanıyor, böylece dünya genelindeki insanlar ve buradaki halk, tam olarak nelerin cereyan ettiğini anlayabilir. Elbette programın gizli doğası gereği, nelerin söylenebileceği üzerinde bazı sınırlamalar olacak, ancak (Senato İstihbarat Komitesi) Komite'nin, yönetimin ve özellikle istihbarat camiasının özenli çalışması sayesinde, raporun mümkün olduğu kadar fazla kısmı üzerinde gizliliği kaldırdık" dedi.

Yönetim olarak, "bir daha böyle bir şeyin (CIA'ın işkence taktikleri) asla olmaması gerektiğine" inandıklarını belirten Earnest, ABD'nin bu raporun yayınlanması için "aylardır" hazırlandığını kaydetti. Earnest, bu tür taktikler yoluyla istihbarat bilgisi toplansın ya da toplanmasın, "Başkan Obama'nın, bu taktiklere başvurmanın haksız olduğuna, Amerikan değerleriyle bağdaşmadığına ve kendilerini daha güvenli kılmadığına inandığını" vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçen cuma günü Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Dianne Feinstein'i arayarak, raporun yayınlanmasının zamanlamasını "yeniden değerlendirme" çağrısında bulunmuştu.Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, raporun kamuoyuna açıklanması için uygun bir zamanı tasavvur etmenin zor olduğuna işaret ederek, "Komite'den, raporu yarın (salı) açıklama niyetinde olduklarını duyduk. Raporun açıklanma zamanlaması, her zaman için komitenin kararına bağlı bir şeydi ve bu onların verdiği bir karar" dedi.

 

Bu arada Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ABD Savunma Bakanlığından üst düzey bir yetkili, çoğunluğu deniz piyadeleri olmak üzere dünya genelindeki binlerce Amerikan ordu mensubunun, rapor sonrası meydana gelebilecek şiddet olaylarına hazırlık olarak alarm durumuna geçirildiğini bildirdi.

Özellikle ABD karşıtı hissiyatın güçlü olduğu yerlerde bulunanlar başta olmak üzere Amerikalı komutanlardan, güvenlik vaziyetlerini gözden geçirmeleri ve şiddet olaylarının çıkması durumunda personelin güvenliğini sağlama almak için uygun olduğuna inanılan her türlü adımı atmaları istendi.Haber okunma sayısı: 771

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER