kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

ABD'de bir ilk: California'da plastik poşet yasaklandı

01 Ekim 2014 Çarşamba 09:40
abdde-bir-ilk-californiada-plastik-poset-yasaklandi

California Valisi Jerry Brown, eyalette plastik poşet kullanımını yasaklayan kanunu onayladı.

 California'nın Demokrat Partili Valisi Brown'ın ABD'de ilk defa bir eyaletin genelinde plastik poşet kullanımını yasaklayan kanunu imzalayarak, hayata geçirdiği bildirildi.

Yasak kapsamında, büyük marketlerin gelecek yaz ayından itibaren, küçük dükkanlar ve eczanelerin 2016'dan itibaren müşterilerine sattıkları malları plastik poşet içerisinde vermesi yasaklanacak.

10 CENT'E DAYANIKLI ALIŞVERİŞ ÇANTASI

ABD'nin Los Angeles, San Francisco gibi eyaletlerinin bazı kentlerinde var olan yasak sonrasında dayanıklı alışveriş çantaları marketlerde müşterilere 10 cent karşılığında verilecek.

Vali Brown, yasayı imzalamasının ardından yaptığı açıklamada "Sahilleri, parklar ve okyanusu kirleten plastik poşetleri yasaklayan ilk eyaletiz ancak son olmayacağız"ifadelerini kullandı.

POŞET ÜRETİCİLERİ YASAYA TEPKİLİ

Plastik poşet üreticileri ulusal koalisyonu, yasağa tepki göstererek, kanunun iptali için referandum yapılmasını talep edeceklerini söyledi.

Kanun, plastik poşet üreticilerinin istihdam kaybı konusundaki endişelerini gidermek amacıyla plastik poşet üreticilerine dayanıklı alışveriş çantaları üretimine geçmeleri için 2 milyon dolar kredi verilmesini öngörüyor.Haber okunma sayısı: 2618

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER