kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

ABD ve Rusya Suriye Konusunda Anlaştı

15 Eylül 2013 Pazar 16:40
abd-ve-rusya-suriye-konusunda-anlasti

Suriye'nin kimyasal silahları konusunda 3 gündür Cenevre'de süren görüşmelerde ABD ve Rusya anlaştı.

ABD ve Rusya Suriye'nin kimyasal silahlarının imha edilmesi konusunda anlaştı.

ABD ve Rusya'nın Suriye'nin elindeki kimyasal silahların yok edilmesi üzerine Cenevre'de yaptığı görüşmeler üçüncü gününde devam ediyor.

İki ülkenin müzakere ekibi görüşmelere devam ederken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Bakan Kerry, ABD ve Rusya'nın Suriye'nin elindeki kimyasal silahların alınması ve yok edilmesi metotları üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi. İki ülkenin Suriye'nin elindeki kimyasal silah türleri ve sayıları hakkında anlaşmaya vardıklarını dile getiren ABD'li Bakan, Suriye'nin de bir hafta içinde elindeki silahların listesini sunması gerektiğini bildirdi."7. MADDE UYGULANIR"

Kerry ayrıca, Suriye'nin anlaşmaya uygun davranamaması durumunda 7. Madde'nin uygulanmasını Rusya'nın da kabul ettiğini açıkladı. Kerry'nin ifadesine göre Rusya, Suriye'nin tüm kimyasal tesislerinin soruşturulmasına izin vermesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Dünyanın şimdi Esad'dan kamuoyuna verdiği sözleri yerine getirmesini beklediğini aktaran Kerry, "Kimyasal silah konusundaki bu çabalar ve hazırlıklar, ikinci Cenevre konferansıyla bağlantılı" diye konuştu.

ANLAŞMADA GÜÇ KULLANMA UNSURU YOK

Kerry'nin ardından söz alan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise burada alınan kararların uzlaşma esasına dayandığını, onların da bu hedefe ulaştığını aktardı. Lavrov, ABD ile vardıkları anlaşmanın güç kullanımıyla ilgili hiçbir unsuru barındırmadığını söyledi.

KİMYASAL SİLAHLAR NE ZAMAN YOK EDİLECEK?

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Denetçiler Kasım ayı içinde Suriye'de olmalı ve silahlar 2014'ün ilk yarısında yok edilmeli" dedi.

 Haber okunma sayısı: 942

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER