kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Oruç Bozmanın Kefareti 61 Gün Değil, 1 Gün

10 Haziran 2018 Pazar 11:53
oruc-bozmanin-kefareti-61-gun-degil-1-gun

 Orucu bozulan yada bir mazeret sebebiyle bozan- bozmak zorunda kalan kişi Ramazan’dan sonra bu gününe karşılık olarak bir gün oruç tutması yeterlidir... Kefaret orucu olarak 61 gün tutması gibi birşey Kuran'da yoktur. Dolayısıyla Allah'ın emretmediği birşeyi Peygamberimiz Sav'in hadis olarak bildirmesi imkansızdır.

Oruç ibadeti Kuranda şöyle tarif edilir:
Kim o aya (Ramazana) ulaşırsa oruç tutsun. Hasta veya yolcu olanlarınız, TUTAMADIĞI GÜNLERİN SAYISINCA diğer günlerde oruç tutar. ALLAH sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Böylece (oruç günlerinin) sayısını tamamlar, sizi doğruya ulaştıran ALLAH'ı yüceltip şükredersiniz.(Bakara suresi 185.ayet)

Oruçla ilgili ayette gerekli detaylar verilmişken başka hükümler ekleyerek, insanlara dini yaşanmaz gibi göstermek müslümana yakışmaz. Unutulmamalıdır ki Din konusunda ki hükümleri yalnızca Allah verir.

Bir Ayette: ...Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam'ı seçip-beğendim...(Maide suresi 3) bu ayete rağmen gereksiz eklemeler yaparak dini karmaşık ve zor bir hale getirmek, İslam’a yapılan en büyük kötülüktür, ibadetlerin özünü kavrayamaktır.

Zira abdest ibadetinin etraflıca tarif edildiği ayetin son cümlesi bunun delidir: Allah size güçlük çıkarmak istemez, AMA SİZİ TEMİZLEMEK VE ÜZERİNİZDEKİ NİMETİ TAMAMLAMAK İSTER. Umulur ki şükredersiniz. (Maide suresi 6)Şu bilinmelidir ki İSLAM KOLAYDIR. Bir ayette: Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez… (Bakara Suresi, 185)

İbadet ceza ile ödenmez, yani ceza ile yapılan amele "ibadet" denmez...

Haberin etiketleri:

oruç, bozmak, ramazan


Haber okunma sayısı: 125

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER