kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

KURAN’A GÖRE HEYKEL YAPMAK HARAM DEĞİLDİR

03 Şubat 2015 Salı 16:55
kurana-gore-heykel-yapmak-haram-degildir

KURAN’A GÖRE HEYKEL YAPMAK HARAM DEĞİLDİR

Kuran’da heykel yapmanın haram olduğuna dair hiç bir hüküm olmamakla birlikte Hz. Süleyman’ın emrine verilen cin ve şeytanları; ordusunda, sanatsal çalışmalarında ve inşa faaliyetlerinde türlü görevler vererek kullandığı anlatılmaktadır;

Ona dilediği şekilde kaleler, heykeller, havuz büyüklüğünde çanaklar ve yerinden sökülmeyen kazanlar yaparlardı… [Sebe Suresi, 13]

Yukarıdaki ayetten sanat eserlerini Hz. Süleyman’ın talimat ve yönlendirmeleriyle, cin ve şeytanların yaptıkları anlaşılmaktadır. Hz. Süleyman’ın, bizzat kendi tarifleriyle çok ihtişamlı sanat eserleri yaptırması, onun çok güçlü bir estetik ve sanat anlayışına sahip olduğuna dikkat çekmektedir.

Ziynetler, güzel rızıklar, neşe, sevgi, sanat, dans, müzik, eğlence, mutluluk ve tüm güzellikler Allah tarafından helal kılınmasına rağmen, hurafeci mantıkta bunların tümü yasaklanmıştır. “Bu yasakların kaynağı ne?” diye sorulduğunda ya gelenekler derler ya da uydurma hadisleri delil gösterirler. Oysa Kuran’dan verebilecekleri tek bir delil bile yoktur.

Müzik, dans, eğlence, mutluluk, sanat, resim, bilim Müslümanlara helaldir. Kuran’da bu güzellikleri Müslümanlara yasaklayan tek bir hüküm dahi yoktur. Zaten bunların hepsi nimet olarak yaratılmış güzelliklerdir ve nimetlere en fazla layık olanlar da elbette ki Allah aşıklarıdır.

Haber Kaynağı: www.yanlisbilinengercekler.comHaber okunma sayısı: 2875

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER