kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

Palmaris Longus Kası Körelmiş Organ Değildir!

10 Haziran 2018 Pazar 11:23
palmaris-longus-kasi-korelmis-organ-degildir

Palmaris longus kası olmazsaydı avuç içi zarındaki koruyuculuk ve kavramadaki direnç yeterince oluşmazdı.

 Evrim teorisi bilimin henüz gelişmediği dönemlerde ortaya atılmıştır. Bu nedenle kanıtı olmayan birçok hayali iddiada bulunmuştur. Bu iddialardan en bilineni ise körelmiş organ iddialarıdır. Evrimciler işlevini bilmedikleri veya işlevi bilim tarafından henüz keşfedilmemiş organlar hakkında körelmiş iddiasında bulunurlar.

Evrimciler o dönemlerden bu... yana canlılarda yaklaşık 200 kadar körelmiş organ olduğu iddia etti. Ancak zaman içinde özellikle genetik, anatomi, histoloji ve embriyoloji gibi bilim dallardaki gelişmeler, evrimcilerin körelmiş olduğu iddia ettiği bu organların işlevsel olduğu ortaya çıkarmıştır. Şuan evrimcilerin körelmiş olduğunu iddia ettiği organ sayısı 5 veya 10 organa inmiştir.

Aslında kalan bu organların hepsi işlevseldir, ancak evrimciler teorilerini kurtarmak için körelmiş organ yalanını bilime rağmen sürdürmektedirler. Bu asılsız iddialardan birisi de Palmaris Longus isimli kol, bilek, el ve parmağımıza uzanan bir kastır.

Ön koldaki palmaris longus’u inceleyelim: M. palmaris longus dirseğin iç kısmından başlar ve 2, 3, 4 ve 5. parmakların avuç içi zarına (aponeurosis) yapışır. Palmaris longus parmak köklerine kadar avuç içi zarının devamı gibidir. Avuç içi zarına yapışan bir diğer kas da, m. palmaris brevis’tir. Bu kas da birinci parmakla avuç içi zarının bağlantısını sağlar ki, günlük hayatta binlerce defa yaptığımız, cisimleri kavramada çok önemli vazifeler üstlenir. Her iki kas da, avuç içi zarını birinci parmak ve kola doğru çekmek suretiyle, el ayasının yuvarlak bir nesneyi tutmasında gerekli olan gerginliğin sağlanmasına vesile olur.

Herhangi bir enstrüman çalanlarda palmaris longus’un önemi çok büyüktür. Saz çalarken, tezeneyi tutarken, gitar, ud, kaval, vb. çalgıları kullanırken, el bileğini öne bükeriz (planter flexion), bir cismi kavrarken elimizi bükme ve avuç içi zarını germe işi palmaris longus ve brevis’e yaptırılmaktadır. Meselâ bir ipe tutunarak duvara tırmanırken, ipi tutma için elimizi sıktığımızda avuç içi zarının gerilmesi, bu esnada parmakları çeken tendonların gerilmesi, bu gerilme esnasında tendonların avuç içinde şişkinlik yapmaması bu iki kasın avuç içi zarını germesiyle engellenir. Bu kasların yokluğunda avuç içi zarının incelmesi ve dolayısıyla da kavrama fonksiyonunda zayıflık olur.

Palmaris longus’un el bileğini bükme vazifesini, el bileğini ve parmakları büken diğer kaslar yapabilir. El bileğini bükme vazifesi sadece bir kasa verilmemiştir. Dışta flexör carpi radialis ve içte de flexör carpi ulnaris kasları el bileğini bükecek şekilde yaratılmıştır. Ancak elimizi sadece onlar bükseydi, avuç içi zarı gerilmeyeceği için, bükme kuvvetli ve dengeli olmayacaktı.

Palmaris longus olmazsa avuç içi zarındaki koruyuculuk ve kavramadaki direnç yeterince oluşmaz. Median sinirin tam üzerinden geçirilen palmaris longus’un bir diğer vazifesi de, travmalardan median sinirin korunmasıdır. Vazifelerini yukarıda saydığımız bu iki kas, parmakların gerilmesi için destek olması yanında, el ayasında bulunan hayat çizgilerinin (palmar yaylar) oluşmasına da katılmaktadır. El bileğini ve eli bükmeye yardım eden kaslardan palmaris longus, eski anatomi kitaplarında “İnsanların % 15’inde yoktur.” denmesine rağmen, Sebastin ve arkadaşlarının 329 Çinli üzerinde yapmış olduğu çalışmada, tek taraflı palmaris longus’un yokluğu % 3,3; çift taraflı eksikliği ise % 1,2 bulunmuştur. Genel bulunmama nispeti % 4,6’dır. Asyalılarda, siyahlarda ve yerli nüfusta bu nispet daha azdır. Bu kasın yokluğu, kasın yok olmaya gittiğinin işaretini vermez, bunlar embriyonal gelişme esnasında iç veya dış çevre tesirlerine bağlı olarak ortaya çıkan doğum anomalileridir.

Meselâ bazı insanlar tek böbrekli doğar, bu böbreklerin ‘evrimsel sürece girip’ böbreklerin körleşmeye başladığı kanaatini vermez. Zîrâ böbrek hayatî bir organdır. Bazı insanlar 6 parmaklı, bazıları 4 parmaklı doğabilir, bazılarının tek baldır kemiği (fibula) yoktur. Ön kol kemiklerinden radius veya ulna kemiği olmayabilir. Kimisinde yumurtalıklar, testisler yoktur. Canlıların vücutlarında çok az da olsa bazı organ eksiklikleri görülebilir. Bunlar embriyonik gelişme sırasında geçirilen çeşitli hastalıklar veya kullanılan ilâçlarla ortaya çıkan anomalilerdir. Bu eksiklik ve anomalileri bir körelme süreci şeklinde görmek bilime ve mantığa uygun değildir.

Dr. Arslan Mayda
http://www.bilimvadisi.com/arslan-mayda/index.asp
Dr. Deniz Doğan
http://www.drdenizdogan.com/2013/03/el-anatomisi.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Palmaris_longus_muscle
Devamını Gör
 

Haberin etiketleri:

palmaris, longus, kas, körelmiş, organ, evrim


Haber okunma sayısı: 218

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER