kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">

MADDENİN ARDINDAKİ SIR FİLMLERDE

30 Ağustos 2015 Pazar 13:19
maddenin-ardindaki-sir-filmlerde

2015 yapımı Selfless (Kendisi Olmayan) isimli filmde Maddenin Ardındaki Sır konusuna yer verilmiştir.

2015 yapımı Selfless (Kendisi Olmayan) isimli filmde Maddenin Ardındaki Sır konusuna yer verilmiştir.

 

Filmin konusu yaşlı ve çok zengin bir iş adamının 6 ay ömrü kalması ve deri değiştirme denilen bir operasyon ile beyin yapısının (bilincinin) başka bir bedene transfer edilmesidir.

 Yapılan deri değiştirme operasyonunda bilinç transferi sağlayan bir makineye, iş adamı ve genç bir adamın bedeni yatırılır. Operasyon sonucu yaşlı iş adamı bilinci, hafızası, benliği aynı olmasına rağmen sağlıksız ve yaşlı vücudu yerine genç bir adamın bedeninde uyanır.

 

Bu işlem her ne kadar bilimkurgu olsa da, aslında teknik olarak mümkündür. Çünkü insanlar bedenden değil, bilinçten, yani ruhtan ibarettir. Bu gerçek hem bilimadamlarının hem de İslam alimlerinin pek çok kez açıkladıkları bir hakikattir.

 

Bilimadamları dünyanın ve içindeki herşeyin bir hayal olduğunu, bedenin değil asıl olanın ruh olduğunu şöyle anlatmışlardır:

 

"Şu an bir dergi tutuyorsunuz, bunu katı bir madde olarak algılıyorsunuz ve siz bunun evrende bağımsız bir şekilde var olduğunu görüyorsunuz. Etrafınızdaki objeler de aynı şekilde, belki bir fincan kahve ya da bir bilgisayar, hepsi dışarıda gerçekmiş gibi görünüyor. Ama hepsi yalnızca bir hayal." ("Sahte Evren", "Neden Hepimiz Bir Hologramın İçinde Yaşıyoruz?" 27 Nisan 2002, New Scientist)

 

Şöyle bir bilimsel deney tasarlayalım. Beyninizi vücudunuzun dışına çıkarıp, cam bir küpün içinde yaşattığımızı varsayalım. Bir de bunun yanına, her türlü bilginin kaydedilebildiği bir bilgisayar yerleştirelim. Sonra, herhangi bir ortama ait görüntü, ses, koku gibi verilerin elektrik sinyallerini bu bilgisayara yükleyelim. Bu bilgisayarı elektrik kablolarıyla beyninizdeki algı merkezlerine bağlayalım ve bilgisayara yüklediğimiz bilgileri beyninize gönderelim. Beynimiz bu sinyalleri algıladıkça bunların karşılığı olan ortamı görecek ve yaşayacaktır. Selfless filmine benzer şekilde...

 

Konu hakkında islam alimleri açıklamalarda bulunmuş ve dünyanın hayalden ibaret olduğunu söylemişlerdir.

 

İmam-ı Rabbani Mektubat adlı eserinde bu konuyu şöyle açıklamıştır:

 

"Sübhan Hak'kın halkı (Allah'ın yaratışı), his (algı) ve vehim (zan) mertebesindedir (gerçekte değildir)." (Mektubat-ı Rabbani, 357. Mektup, çev. Abdulkadir Akçiçek, Çile yayınevi, 1983, s. 163)

 

Muhyiddin Arabi ise Fususül Hikem adlı esrinde bu gerçeği çok açık şekilde şöyle ifade etmiştir:

 

"Hazret-i Muhammed aleyhisselam "insanlar uykudadır, öldükleri vakit uyanırlar" buyurmuştur. Demek ki, dünya hayatında gördüğü şeyler uyuyan kimsenin rüyasında gördüğü şeyler gibidir. Yani hayaldir." (Fusus-ül Hikem, çev. Nuri Gencosman, İstanbul 1990, s. 220)

 

Kuran'da da inkar edenlerin, yani maddeyi hakikat sayanların aslında yanıldığı ve herşeyin bir seraba (hayale) benzediği bildirilir. Serap aslında var olmayan ama uzaktan bakınca gerçekmiş gibi gelen dünya hayatının hayal olduğu anlatmak için kullanılmış bir kelimedir:

 

"İnkâr edenler; onların yapıp ettikleri dümdüz bir arazideki seraba benzer; susayan onu bir su sanır. Nihayet ona ulaştığında bir şey bulamaz ve yanında Allah'ı bulur. (Allah da) Onun hesabını tam olarak verir. Allah, hesabı çok seri görendir." (Nur Suresi, 39)

 

Sonuç olarak asıl olan bedenimiz değildir. Bedenimiz dünyadaki imtihan için bizim ruhumuza algıda giydirilen bir robot, palto, kılıf gibidir. Önemli olan Allah'a çok büyük bir sevgi duymak, iyi niyetli salih işlerde bulunmak ve Kuran'da emredilen bütün herşeyi hayatımızda yaşamaya gayret etmektir.

 

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için: 

http://www.harunyahya.org/tr/Kitaplar/689/hayalin-diger-adi-maddeHaber okunma sayısı: 1414

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER