kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">
yanlisi-ayirt-etmeyi-saglayan-bir-guzellik-vicdan

Yanlışı Ayırt Etmeyi Sağlayan Bir Güzellik: VİCDAN

Allah’ın ilhamı yani vicdan inananlar için bir nimettir, doğruya yönelten, yanlışı ayırt etmeyi sağlayan bir güzelliktir.

kurana-uyan-muslumanlar-bulunduklari-ortamin-en-modern-insanlaridir

Kuran’a Uyan Müslümanlar Bulundukları Ortamın En Modern İnsanlarıdır

Kuran, Allah’ın tüm alemlere öğüt olarak indirdiği ve hükmü kıyamete kadar geçerli olan, eşsiz hikmet yüklü kitabıdır.

gercek-dost-kullari-icin-hep-guzellik-isteyen-allahtir

Gerçek Dost, Kulları için Hep Güzellik İsteyen Allah’tır

Kulları için bir imtihan ortamı olarak dünya hayatını yaratan Allah, onlar için birçok nimet bahşetmiştir. İhtiyacı olacak veya seveceği her türlü koşul, daha insan var olmadan önce kendisi için hazırlanmıştır. Soluyacağı tertemiz hava, gökyüzünde uçan birbirinden güzel kuşlar, sayamayacağımız kadar çeşitlilik ve güzellikteki bitkiler, son derece estetik çiçekler, eşsiz nimetler, sevdiği insanlar, kalpte coşku oluşturacak derecede sevimli ve güzel canlılar, kusursuz bir denge sistemi ve daha pek çok detayı Allah kendisi için var etmiştir.

hatayi-once-kendinde-aramak-guzel-bir-ahlak-ozelligidir

Hatayı Önce Kendinde Aramak, Güzel Bir Ahlak Özelliğidir

İnsanlar genellikle bir sorun yaşadıklarında, hatayı öncelikle kendilerinde değil de, karşı tarafta arama eğilimindedirler. Bu bakış açısıyla baktıklarında, gerçekten kendilerini haklı çıkaracak delilleri de bulurlar. Ve bu delillere dayanarak da, olayları ya da konuları tek taraflı olarak yalnızca kendi yönlerinden değerlendirirler.

kuran-her-yastan-ve-her-kulturden-insanin--anlayabilecegi-apacik-bir-oguttur

Kuran, Her Yaştan ve Her Kültürden İnsanın Anlayabileceği Apaçık Bir Öğüttür

İnsanların sonsuz yaşamları için neler yapmaları gerektiğini Allah Kuran’da bildirmiş ve kullarına doğru yolu göstermiştir. Allah’ın Kuran’da, “Ve şüphesiz o (Kuran), senin ve kavmin için gerçekten bir zikirdir. Siz (ondan) sorulacaksınız” (Zuhruf Suresi, 44) ayetinde bildirdiği gibi insanlar ahirette Kuran’da yazılı olanlardan sorguya çekileceklerdir.

kurana-uyan-muslumanlar-bulunduklari-ortamin-en-modern-insanlaridir

Kuran’a Uyan Müslümanlar Bulundukları Ortamın En Modern İnsanlarıdır

Yüce Rabbimiz Allah Kuran’da her şeyi en güzel ve en hikmetli şekilde açıklamış, Kuran ile insanlara en doğru yolu göstermiştir. Kuran’a uyan kişiler, dünyanın en akılcı düşünen, her olayda en güzel kararı alan, en güzel davranışı sergileyen, dünyanın en kaliteli, en seçkin, en akıllı, en dengeli, en tutarlı insanlarıdır. Öte yandan Müslümanlar çok güzel huylu, sevecen, merhametli, kendisine ve etrafına zarar vermeyen, bilakis kendisine ve etrafına fayda sunan insanlardır.

gercek-dost-kullari-icin-hep-guzellik-isteyen-allahtir

Gerçek Dost, Kulları İçin Hep Güzellik İsteyen Allah'tır

Kulları için bir imtihan ortamı olarak dünya hayatını yaratan Allah, onlar için sayısız nimetler bahşetmiştir. İhtiyacı olacak veya seveceği her türlü koşul daha insan varolmadan önce kendisi için hazırlanmıştır. Soluyacağı tertemiz hava, gökyüzünde uçan birbirinden güzel kuşlar, sayısız çeşitlilik ve güzellikteki bitkiler, son derece estetik çiçekler, eşsiz nimetler, sevdiği insanlar, kalpte coşku oluşturacak derecede sevimli ve güzel canlılar, kusursuz bir denge sistemi ve daha pek çok detayı Allah kendisi için varetmiştir.

tavuskusu-tuyundeki-guzelliklerin-fiziksel-temeli-ortaya-cikarildi

Tavuskuşu Tüyündeki Güzelliklerin Fiziksel Temeli Ortaya Çıkarıldı

Tavuskuşu tüylerindeki desenlere bakan bir insan, bunlardaki güzelliklere hayran olmaktan kendini alamaz. Bilim adamlarının son araştırmalarından birinde bu desenin temelinde şaşırtıcı bir tasarım olduğu ortaya çıkarıldı. Çinli bilim adamları tavuskuşunun tüylerinde bulunan ve ışığın farklı dalgaboylarını süzüp yansıtabilen küçük tüylerin olduğu hassas bir mekanizmayı ortaya çıkardılar. Şangay’daki Fudan Üniversitesi fizikçilerinden Jian Zi ve arkadaşlarının Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan araştırmalarına göre, tüylerin parlak renkleri pigmentler tarafından değil, iki boyutlu olan ve kristale benzeyen küçük yapılar tarafından üretiliyor. 1

muhalefet-ruhundan-sakinmak-uyumlu-olmak-guzel-bir-mumin-ozelligidir

''Muhalefet Ruhu''ndan Sakınmak: Uyumlu olmak, Güzel Bir Mümin Özelliğidir

Bazı insanlar toplumda diğerlerine kıyasla daha çok sevilir ve daha çok tercih edilirler. Bunun önemli sebeplerinden biri, bu kimselerin ‘uyumlu olmanın önemini keşfetmiş olmaları’dır.

allahin-sizin-icin-yarattigi-surpriz-guzellikleri-fark-edebiliyor-musunuz

Allah'ın Sizin İçin Yarattığı Sürpriz Güzellikleri Fark Edebiliyor Musunuz?

Pek çok insana sorulacak olunsa, ‘dünya hayatı’ hakkında söyleyecekleri sözlerin aşağı yukarı aynı olduğu görülür. Genelde çoğu kimse, hayatı belirli bir monotonluk içerisinde tasvir eder. Yaşamın, rutin gelişmelerden ve klasik beklentilerden ibaret olduğunu söyler. Nitekim kendi yaşamlarına bakış açıları da, aynı bu anlattıkları gibidir.

allahin-yarattigi-guzellikler-muminlerin-sevk-ve-heyecan-kaynagidir

Allah’ın Yarattığı Güzellikler Müminlerin Şevk Ve Heyecan Kaynağıdır

İnsan gözünü çevirip de baktığı her yerde Allah'ın sanatının birbirinden hayranlık uyandırıcı delilleriyle karşılaşır. Bir ayette Allah şöyle bildirmiştir: "Biz ayetlerimizi hem afakta, hem kendi nefislerinde onlara göstereceğiz; öyle ki, şüphesiz onun hak olduğu kendilerine açıkça belli olsun. Herşeyin üzerinde Rabbinin şahid olması yetmez mi?" (Fussilet Suresi, 53)

allahin-sizin-icin-yarattigi-surpriz-guzellikleri-fark-edebiliyor-musunuz-

Allah'ın sizin için yarattığı sürpriz güzellikleri fark edebiliyor musunuz?...

Allah, kendileri için yaratılan onlarca güzelliğe, iyiliğe, neşe ve sevinç verici olaya, ülfet ve gafletle bakan ve bunlardan etkilenmeyen kimseler için ahirette güzellikten bir eser olmayacağını bildirmiştir.

allahin-dunyada-yarattigi-guzellikleri-gorebilmek-derin-iman-gerektirir

Allah’ın Dünyada Yarattığı Güzellikleri Görebilmek Derin İman Gerektirir

Allah, kendileri için yaratılan onlarca güzelliğe, iyiliğe, neşe ve sevinç verici olaya, ülfet ve gafletle bakan ve bunlardan etkilenmeyen kimseler için ahirette de güzel bir karşılık olmayacağını bildirmiştir.


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ