kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">
gozumuzde-canlandirdigimiz-goruntuler-ve-ruya

Gözümüzde Canlandırdığımız Görüntüler ve Rüya

Gözümüzü kapatıp bir an düşündüğümüzde, okuduğumuz ortaokulun görüntüsünü zihnimizde oluşturmamız an meselesidir. Beynimizde bir anda bir görüntü belirir.

insanin-dusunebilme-yeteneginin-diger-canlilarla-aynidir-aldatmacasi

''İnsanın Düşünebilme Yeteneğinin Diğer Canlılarla Aynıdır'' Aldatmacası

Celal Şengör, insanın düşünebilme gücünü açıklayamadığından, bu konuda yöneltilen soruya hayvanların da yetenekleri olduğuna dair geçiştirici bir cevapla karşılık vermiştir. Karganın derin bir kap içinden yemek çıkarabilmesinin, bir maymunun düşmanlarından korunabilmek için yanında taşlar biriktirmesinin, insanın düşünme yeteneğinden farksız olduğunu iddia etmiştir. Bu elbette büyük bir aldatmacadır.

muhalefet-ruhundan-sakinmak-uyumlu-olmak-guzel-bir-mumin-ozelligidir

''Muhalefet Ruhu''ndan Sakınmak: Uyumlu olmak, Güzel Bir Mümin Özelliğidir

Bazı insanlar toplumda diğerlerine kıyasla daha çok sevilir ve daha çok tercih edilirler. Bunun önemli sebeplerinden biri, bu kimselerin ‘uyumlu olmanın önemini keşfetmiş olmaları’dır.

dunyada-hicbir-insan-esyanin-aslini-gorememistir

Dünyada Hiçbir İnsan Eşyanın Aslını Görememiştir

İnsanlar her şeyi "gözleriyle" gördüklerini zannederler. Bunun sebebi, doğdukları andan itibaren aldıkları dış telkinlerdir. Oysa gören "göz" değildir ve bu bilimsel bir gerçektir Nitekim gözlerin (ve gözlere bağlı olan milyonlarca sinir hücresinin) tek görevi, görme işleminin gerçekleşmesi için beyne mesaj iletmektir.