kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">
ozgecanin-ardindan---kadinlara-siddetin-cozumu-allah-sevgisi

Özgecan'ın Ardından - Kadınlara Şiddetin Çözümü Allah Sevgisi

Kadını kendilerince değersiz gören ve onlara çeşitli biçimlerde şiddet uygulayan toplumlara tarih boyunca sık sık rastlanır.

muminin-kalbindeki-sevginin-askin-ve-aklin-temelinde-allah-korkusu-var

Müminin kalbindeki sevginin, aşkın ve aklın temelinde Allah korkusu var...

Müminin kalbindeki sevginin, aşkın ve aklın temelinde Allah korkusu var...

sadece-allah-sevgisi-kadinlara-siddetin-cozumu-olur

Sadece Allah sevgisi kadınlara şiddetin çözümü olur

Kadına yönelik şiddet 21. yüzyılın en büyük toplumsal sorunlarının başında geliyor.

sevgi-icin-emek-harcamak-gerekir

Sevgi İçin Emek Harcamak Gerekir

Sevgi, tepmez devrilmez, hiçbir olumsuzluktan etkilenmeden sürekli var olacak bir duygu değildir. Sevgi için emek vermek gerekir.

muslumanlar-allahin-rizasini-aradiklari-icin-dindardirlar

Müslümanlar, Allah’ın Rızasını Aradıkları İçin Dindardırlar

Müslümanlar, dinin Allah’ın rızasını kazanmak için izlenecek hak yol olduğunu bilirler. Bazı insanların cahilce düşüncelerine göre din, birtakım inançları içeren kurallar bütünüdür ve hayatlarında önemli bir yeri yoktur.

islamda-kalite-kuranin-en-temel-konularindan-biridir

İslam'da Kalite Kuran’ın En Temel Konularından Biridir

İnternetteki arama sitelerinden birinin görseller bölümüne İngilizce olarak “Müslüman” yazıldığında ilk sıralardaki resimlerde bayrak yakan, birbirine saldıran, yüzlerinde nefret dolu, korkunç bir ifadeyle bağırıp çağıran insanlar çıkar. İşte bu, dünyada Müslümanlar hakkında oluşturulmaya çalışılan yanlış imajın küçük bir yansımasıdır.

muslumanlar-icin-tevekkul-ve-teslimiyet-tek-yoldur

Müslümanlar İçin Tevekkül ve Teslimiyet Tek Yoldur

Her insanın hayatında “olumsuzluk”, “terslik” gibi görünen birçok olay meydana gelir. Bunlar bir insanın tüm hayatını etkileyecek kadar şiddetli gibi görünen veya günlük hayat içinde karşılaşılan ufak tefek olaylar olabilir. Kuran ahlakını yaşamayan insanlar, en küçüğünden en büyüğüne kadar nefislerinin hoşlanmadığı bu tür olaylarla karşılaştıklarında sıkıntı, endişe, mutsuzluk, gerginlik ve korku duyarlar. Oysa bu onların çok önemli bir gerçekten habersiz yaşamalarının sonucunda kendi kendilerine yaşattıkları bir zulümdür. Allah’ın bir ayetinde bildirdiği gibi “...Allah, onlara zulmediyor değildi, ama onlar kendi nefislerine zulmediyorlardı.” (Tevbe Suresi, 70) Allah’a iman etmeyen veya iman ettiği halde Allah’ın bildirdiği gerçekleri görmezden gelerek yaşamayı tercih eden insanların daha dünyada aldıkları karşılık, hep böyle endişe, üzüntü ve kuruntu içinde yaşamak, birçok korkuya ve zayıflığa sahip olmaktır.

sevgi-allahtan-gelmis-en-buyuk-zevk-ve-nimetlerden-biridir

Sevgi Allah’tan Gelmiş En Büyük Zevk ve Nimetlerden Biridir

Sevgi, her insanın isteyeceği, Allah’ın çok büyük bir nimetidir. Ahlakı, kişiliği, inancı, kültürü, yaşam tarzı her ne olursa olsun, her insan çevresindeki sevgi5insanlarda sevgiyi arar. Çünkü sevgi çok lezzetli, vücudun en çok haz aldığı, en çok mutlu olduğu büyük nimettir. Bir insan hayatında pek çok şeyi sevebilir. Kedilere, köpeklere, çiçeklere, yiyeceklere, evlere, arabalara ve bunlar gibi daha pek çok şeye tutku derecesinde bir ilgi ve sevgi duyabilir. Ama tüm bunlar, bir insana duyulan sevgi derinliğinin ve bu derinliğin insan ruhunda oluşturduğu güzelliğin hazzıyla asla kıyaslanamaz.

allaha-tevekkul-etmenin-ve-teslim-olmanin-kolayligi

Allah’a Tevekkül Etmenin ve Teslim Olmanın Kolaylığı

Her insanın hayatında “olumsuzluk”, “terslik” gibi görünen birçok olay meydana gelir. Bunlar bir insanın tüm hayatını etkileyecek kadar şiddetli gibi görünen veya günlük hayat içinde karşılaşılan ufak tefek olaylar olabilir. Kuran ahlakını yaşamayan insanlar, en küçüğünden en büyüğüne kadar nefislerinin hoşlanmadığı bu tür olaylarla karşılaştıklarında sıkıntı, endişe, mutsuzluk, gerginlik ve korku duyarlar. Oysa bu onların çok önemli bir gerçekten habersiz yaşamalarının sonucunda kendi kendilerine yaşattıkları bir zulümdür

samimi-musluman-kaliteyi-ruhunda-yasar

Samimi Müslüman Kaliteyi Ruhunda Yaşar

Bazı insanların kalite anlayışı Allah’ın Kuran’da dikkat çektiği kalite anlayışından çok farklıdır. Bu insanların kalite anlayışı pahalı bir araba, markalı giysiler, çok güzel bir ev ve iyi eğitimle sınırlıdır. Elbette Allah’ın sunduğu bir nimet olarak bu sayılanlar güzel ve estetik görünmeyi sağlayabilir. Fakat esas olarak kalite ruhta yaşanır.

islamda-kalite-kuranin-en-temel-konularindan-biridir

İslam'da Kalite Kuran’ın En Temel Konularından Biridir

Günümüzde birçok Müslüman ülkede gerçek İslam anlayışından uzak kalitesiz bir yaşam sürmektedir. Bu kalitesizlik, sadece birtakım görgü kuralları ve nezaketten uzak tavırlar demek değildir. Kalitesizlik, Allah'ı gereği gibi takdir edememekten, gerçek Kuran ahlakını yaşamamaktan kaynaklanan yanlış bir hayat tarzıdır. Bu yanlış hayat tarzı kişinin düşünce şeklinden hayattan aldığı zevklere, hayatındaki hedeflerinden güzellik, estetik ve espri anlayışına, sohbet konularından mimiklerine kadar tüm yaşamını kapsayan geniş bir anlama sahiptir.

en-yakin-ve-gercek-dost-allah

En Yakın Ve Gerçek Dost: Allah

Herkes hayatı boyunca gerçekten güveneceği, her durumda sıkıntısını gideren, zengin ve muktedir bir insan ya da bir güç arayışı içindedir. Aslında gerçek dost insanı yaratan yaşamını sürdürmesini sağlayan, büyük kuvvet sahibi, herşeyi yapmaya kadir olan Yüce Allah’tır.