kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">
sadece-kadini-ve-kadin-bedenini-kapatma-arzusu

Sadece Kadını ve Kadın Bedenini Kapatma Arzusu

Her nedense bağnazların Kuran’a yönelik yorumları, mevzu hadislerin de etkisiyle daima kadını eve kapama veya kadının vücudunu kapatma üzerine olmuştur.

islam-kadina-deger-kazandirir

İslam Kadına Değer Kazandırır

Allah’ın tüm insanlığa kurtarıcı olarak gönderdiği mübarek Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) derin imanıyla, aklıyla, güzel ahlakıyla, asaleti ve nezaketiyle tüm insanlık için en güzel örnektir.

muslumanlar-sefkatli-olmak-ve-sevecen-davranmakla-mukelleftir

Müslümanlar Şefkatli Olmak ve Sevecen Davranmakla Mükelleftir

Allah, “Sakın onlardan bazılarını yararlandırdığımız şeylere gözünü dikme, onlara karşı hüzne kapılma, mü’minler için de merhamet (şefkat) kanatlarını ger” (Hicr Suresi, 88) ayetiyle Müslümanları şefkatli ve sevecen yaşamaya davet etmiştir.

din-kalpteki-askla-ve-sevkle-yasanir

Din Kalpteki Aşkla ve Şevkle Yaşanır

Mübarek Ramazan ayında İslamiyetin bereketi, sevgi ruhu çok yoğun şekilde hissediliyor. İşte bu sevgi ruhunun, inancın insanlar üzerinde oluşturduğu güzelliklerin tek bir ay ile sınırlı kalmayıp bütün hayatımıza yayılması çok önemli. Bunun için de her imkanı kullanarak sevgiyi anlatmak, barışı teşvik etmek gerekiyor.

biz-kardesiz-amansiz-dusman-degil

Biz Kardeşiz, Amansız Düşman Değil

İslam coğrafyasında yaşanan ve bir türlü durdurulamayan kardeş kavgaları çok önemli bir problemdir ve de çözüme yıllardır hiçbir şekilde yaklaşılamamıştır.

hayal-ettigimiz-dunyada-cocuklar-oldurulmuyor

Hayal Ettiğimiz Dünyada Çocuklar Öldürülmüyor

Çocukların neşe içinde gülüp oynadığı, kadınların kıyafetlerine, dünya görüşlerine bakılmadan birinci sınıf vatandaş olarak görüldükleri, insanların yüksek bir hayat standardına sahip olduğu, refah düzeyi yüksek, eğitim düzeyi yüksek, teknolojide gelişmiş, sanatta estetikte öncü, genç kızların delikanlıların alabildiğine rahat yaşadığı özgürlüklerle dolu bir hayat yaşamayı aklı başında vicdan sahibi herkes ister.

islamda-terore-yer-yoktur

İslam'da Teröre Yer Yoktur

Terörizm, 20. yüzyılda toplumlara zulüm, acı, gözyaşı getirmiştir ve içinde bulunduğumuz yüzyılda da etkilerini artırarak sürdürmektedir. Dünyanın pek çok yerinde, terör eylemlerine karşı alınan adli tedbirler etkili olmamakta, güçlü devletler dahi terörü etkisiz hale getirememektedirler. Bunun sebebi kullanılan yöntemin yanlış olmasıdır. Din ahlakından tamamen uzak yetiştirilmiş, kendisini ve diğer insanları biraz gelişmiş hayvan türleri gibi gören, aşırı sorumsuz, başıboş ve saldırgan insanları dizginlemek, onlara hakim olmak, onları zaptetmek imkansızdır. Bugün birçok ülkede hala devam eden bu saldırganlığı ve zulmü engellemenin tek yolu insanlara İslam Dini'nin getirdiği güzel ahlakın aşılanmasıdır.

kadinlar-hak-ettigi-degeri-artik-gormeli

Kadınlar Hak Ettiği Değeri Artık Görmeli

Kadını kendilerince değersiz gören ve onlara çeşitli biçimlerde şiddet uygulayan toplumlara tarih boyunca şahit olunmuştur. Kuran’da kadınları çiçeğe benzeten, dünyanın en güzel süsü olarak gösteren, koruyan ve değer veren pek çok ayet olmasına rağmen, kadınlara yönelik şiddet, hepimizin bildiği gibi, İslam ülkelerinde de oldukça yaygın..

muslumanlar-intihar-saldirilari-duzenleyen-teroristler-degildir

Müslümanlar İntihar Saldırıları Düzenleyen Teröristler Değildir

Irak'ta intihar saldırıları: 12 ölü... Pakistan’da intihar saldırısı: 5 ölü... Afganistan’da intihar saldırısı 12'si polis, 46 ölü… Bu ve benzeri türde haberler son zamanlarda dünya basınında sık sık yer alıyor... Ayrıca istatistikler de intihar eylemlerinin istikrarlı bir biçimde arttığını gösteriyor.

musluman-islam-ahlakinin-yukselisiyle-yakindan-ilgilidir

Müslüman İslam ahlakının yükselişiyle yakından ilgilidir

Her gün İslam ahlakının yükselişi ile ilgili dünyanın dört bir yanından gelen güzel haberlerle karşılaşmaktayız. Din değiştirerek İslam’a dönenlerin sayısının günden güne artışı, Müslüman ülkelerinin gelişmesi, faizsiz ekonomi sisteminin Kuran02bütün çevreler tarafından ilgiyle araştırılmaya ve benimsenmeye başlaması, dünyanın farklı bölgelerinde İslam ahlakının hızla yayılışı ve İslamiyet’e yöneliş ile ilgili gelişmeler, tüm Müslümanları birinci dereceden ilgilendiren önemli konulardır.

islamda-kalite-kuranin-en-temel-konularindan-biridir

İslam'da Kalite Kuran’ın En Temel Konularından Biridir

İnternetteki arama sitelerinden birinin görseller bölümüne İngilizce olarak “Müslüman” yazıldığında ilk sıralardaki resimlerde bayrak yakan, birbirine saldıran, yüzlerinde nefret dolu, korkunç bir ifadeyle bağırıp çağıran insanlar çıkar. İşte bu, dünyada Müslümanlar hakkında oluşturulmaya çalışılan yanlış imajın küçük bir yansımasıdır.

reelpolitik-ahlaki-ve-dini-degerlerin-politikadan-dislanmasi

Reelpolitik: Ahlaki Ve Dini Değerlerin Politikadan Dışlanması

Geçtiğimiz çeyrek yüzyılda Irak ve Afganistan müdahalelerinin yıkıcı sonuçları ABD’de büyük sarsıntılar meydana getirirken, ekonomik kriz ve milliyetçi akımlar Avrupa Birliğini, Arap Baharı ise İslam ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyadaki yerleşik düzeni geri dönüşü olmayacak şekilde yerinden oynattı. Latin Amerika’da ve Çin liderliğindeki Doğu Asya ülkelerinde yaşanan hızlı büyüme ise Soğuk Savaşın ardından bozulan güç dengelerini daha da karmaşık hale getirdi. İslam topraklarını, Avrupa’yı, Asya’yı, hatta Amerika’yı içine alan yeni bir düzenin kurulmakta olduğunu, dünyada büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını herkes görüyor. Kurulmakta olan bu yeni düzende ise Batı’nın değil, Ortadoğu’nun merkez olacağı ve Türkiye’nin de bu yeni düzende hayati bir rolü üstleneceği ise şüphe götürmeyen bir gerçek haline geldi. Çünkü değişimin başlangıç noktası Türkiye’yi örnek alan Arap Baharı oldu

samimi-musluman-kaliteyi-ruhunda-yasar

Samimi Müslüman Kaliteyi Ruhunda Yaşar

Bazı insanların kalite anlayışı Allah’ın Kuran’da dikkat çektiği kalite anlayışından çok farklıdır. Bu insanların kalite anlayışı pahalı bir araba, markalı giysiler, çok güzel bir ev ve iyi eğitimle sınırlıdır. Elbette Allah’ın sunduğu bir nimet olarak bu sayılanlar güzel ve estetik görünmeyi sağlayabilir. Fakat esas olarak kalite ruhta yaşanır.

islamda-kalite-kuranin-en-temel-konularindan-biridir

İslam'da Kalite Kuran’ın En Temel Konularından Biridir

Günümüzde birçok Müslüman ülkede gerçek İslam anlayışından uzak kalitesiz bir yaşam sürmektedir. Bu kalitesizlik, sadece birtakım görgü kuralları ve nezaketten uzak tavırlar demek değildir. Kalitesizlik, Allah'ı gereği gibi takdir edememekten, gerçek Kuran ahlakını yaşamamaktan kaynaklanan yanlış bir hayat tarzıdır. Bu yanlış hayat tarzı kişinin düşünce şeklinden hayattan aldığı zevklere, hayatındaki hedeflerinden güzellik, estetik ve espri anlayışına, sohbet konularından mimiklerine kadar tüm yaşamını kapsayan geniş bir anlama sahiptir.