kizilay_banner_728X090 width="728" height="90" title="">
damarlardaki-gizli-haberci-nitrik-oksit

Damarlardaki Gizli Haberci Nitrik Oksit

Birçok insanın hayatı boyunca adını birkaç kez duyduğu ancak ne olduğunu tam olarak bilmediği bu bileşim, insan hayatının devam etmesine vesile olan çok önemli maddelerden birisidir.

hayati-organlarimizdaki-onarim-ve-yenilenme

Hayati Organlarımızdaki Onarım Ve Yenilenme

Vücudumuzda farkına varmadığımız, çoğu zaman da varlığından bile haberdar olmadığımız olaylar, büyük bir düzen içerisinde meydana gelir.

vucudun-her-hucresine-donusebilen-hucreler-kok-hucreler

Vücudun her hücresine dönüşebilen hücreler: Kök hücreler

Her insan, anne karnında tek bir hücreden gelişir. Anne ve babadan gelen sperm ve yumurtanın birleşmesi ile oluşan bu hücre, vücudu oluşturacak tüm bilgiye DNA’sında sahiptir.

kan-kaybindan-olmemize-engel-olan-pihtilasma-mucizesi

Kan Kaybından Ölmemize Engel Olan Pıhtılaşma Mucizesi

Herkes çocukluk yıllarında arkadaşlarıyla oynarken düşüp dizlerini, kollarını yaralamıştır. Bu ufak kesik, bir süre kanamış ama kısa bir süre içinde kabuk bağlamış sonra tamamen iyileşerek ortadan kalkmıştır.

oksijenin-vucudumuz-icin-uygunlugu

Oksijenin Vücudumuz İçin Uygunluğu

Dünya atmosferi, % 77 azot, % 21 oksijen ve %1 oranında karbondioksit ve argon gibi diğer gazların karışımından oluşur. Bu gazların en önemlisi Oksijen'dir, çünkü insan gibi kompleks bedenlere sahip canlıların enerji elde etmek için kullandıkları çoğu kimyasal reaksiyon oksijen sayesinde gerçekleşir. Karbon bileşikleri oksijenle reaksiyona girerler. Reaksiyon sonucunda su, karbondioksit ve enerji açığa çıkar. Hücrelerimizde kullandığımız ve ATP (adenosin trifosfat) adı verilen enerji paketçikleri, bu reaksiyonla ortaya çıkarlar. İşte biz de bu nedenle sürekli olarak oksijene ihtiyaç duyarız ve bu ihtiyacı karşılamak için hayatımızın her dakikasında nefes alırız. Sürekli olarak ciğerlerimize hava çeker ve hemen sonra da aynı havayı geri veririz. Bunu o kadar çok yaparız ki, "normal" bir işlem olduğunu düşünürüz. Oysa gerçekte nefes almak çok karmaşık bir iştir.

insan-vucudu-orantili-bir-sekilde-nasil-buyuyor

İnsan Vücudu Orantılı Bir Şekilde Nasıl Büyüyor?

Bedeninizin derinliklerinde, binlerce kimyasal ve fiziksel olay, insanın bilgisi ve iradesi dışında gerçekleşmektedir. Örneğin insan, boyunun uzunluğu, organlarının büyüklüğü ile ilgili karar veremez. Bunları Allah'ın ilhamıyla yerine getiren, hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonudur.


YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ